Powrót Changes in the European truck market

Nowe trendy i zmiany na europejskim rynku transportu kołowego

Główni europejscy operatorzy ciężarówek przygotowują się na niedobory kierowców, ostrzejsze wymagania środowiskowe i mniejszą aktywność przewoźników z Europy Wschodniej.

Spada liczba dostępnych samochodów ciężarowych

Obserwujemy zmiany na europejskim rynku transportowym, w wyniku których z roku na rok dostępnych jest coraz mniej ciężarówek. Aby lepiej zrozumieć sytuację, przyjrzeliśmy się niektórym głównym przyczynom tej zmiany.

Po pierwsze, średni wiek kierowcy ciężarówki to 58 lat, a w samej branży nie nie są prowadzone rekrutacje na szeroką skalę. Brakuje młodszych kierowców, którzy mogliby płynnie zastąpić starsze pokolenie.

Po drugie, Europejski Pakiet Mobilności silnie ogranicza działalność firm transportowych z krajów Europy wschodniej na zachodnich rynkach.

Po trzecie, ponieważ braki kierowców wpływają na niepewność w branży, doświadczamy również wahania w inwestycjach w nowe samochody ciężarowe w Europie zachodniej.

W rezultacie fracht morski i kolejowy przejmuje część rynku kosztem transportu drogowego. W ColliCare mamy świadomość zachodzącego trendu, dlatego dla naszych klientów opracowaliśmy inteligentne rozwiązania multimodalne dla większości krajów Europy, które są przy tym bardziej przyjazne dla środowiska.

 

 

Two people at the dock making sure the loaded containers are ready to be shipped by sea
Transport kontenerów drogą morską to doskonała alternatywa na trasach tradycyjnie obsługiwanych przez samochody ciężarowe.

 

Sezonowe niedobory kierowców

Niedobór kierowców wiosna występuje w czasie szczytu sezonu dla branży transportowej. Braki kadrowe w branży transportowej w marcu, kwietniu i maju z pewnością nie są niczym nowym. Również w ColliCare każdego roku mierzymy się z tym wyzwaniem. Jesteśmy przygotowani do realizacji dostaw na czas i zgodnie z harmonogramem.

 

Problemy spowodowane pandemią Covid-19

Dodatkowym obciążeniem jest oczywiście Covid -19, który ogranicza możliwości swobodnego podróżowania kierowców do i z ich krajów ojczystych.

Problem potęgują niespójne restrykcje i przepisy związane z pandemią. Niektóre kraje wymagają kwarantanny po przekraczaniu granic. Aby uniknąć tych restrykcji, wielu przewoźników decyduje się nie wysyłać swoich kierowców na międzynarodowe trasy. To powoduje kolejne braki na rynku.

Train on a railway surrounded by houses, bushes and green grass
Transport kolejowy jest opłacalny i przyjazny dla środowiska.

 

O ColliCare Logistics:

ColliCare to innowacyjny dostawca usług logistycznych oferujący pełen zakres usług w zakresie frachtu morskiego, drogowego, dystrybucyjnego, kolejowego i lotniczego, 3PL, magazynowania oraz projektów specjalnych. ColliCare zatrudnia ponad 400 pracowników, posiada własne filie w Polsce, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Danii, Holandii, Włoszech, Turcji, Litwie, Indiach i Chinach. Wizją ColliCare jest zwiększenie konkurencyjności klientów poprzez innowacyjne i zintegrowane usługi logistyczne o wysokiej jakości i elastyczności.