Powrót Chiński Nowy Rok 2024

Przygotuj swój łańcuch dostaw na Chiński Nowy Rok 2024

Przerwa w wysyłkach i dostawach z okazji Chińskiego Nowego Roku (CNY) ma znaczący wpływ na globalny łańcuch dostaw. W tym okresie produkcja w Chinach spowalnia, a operacje i moce produkcyjne są ograniczone. Harmonogramy logistyczne są zakłócone, a transport ulega opóźnieniom. To prowadzi do znacznych utrudnień w łańcuchu dostaw. Aby temu zapobiec, warto odpowiednio się przygotować przed Chińskim Nowym Rokiem.

Chiński Nowy Rok, zwany także Świętem Wiosny i Nowym Rokiem Księżycowym, to najważniejsze tradycyjne święto w Chinach. W tym czasie spotykają się całe rodziny. Choć jest to siedmiodniowe święto narodowe, wiele osób organizuje wyjazd z wyprzedzeniem i często wyjeżdża do swoich rodzinnych miejscowości, planując dłuższy urlop.

Kiedy przypada Chiński Nowy Rok 2024?

Oficjalna data Chińskiego Nowego Roku w 2024 roku to 10 lutego. Święto państwowe trwa tydzień i rozpoczyna się od 10 lutego do 17 lutego. Chiński Nowy Rok 2024 jest Rokiem Smoka.

Chińczycy zaczynają świętować Nowy Rok wieczorem 9 lutego, a niektórzy będą kontynuować uroczystości aż do Święta Latarni 24 lutego.

Najważniejsze daty święta Chińskiego Nowego Roku 2024:

Wigilia Chińskiego Nowego Roku 2024 - 9 lutego 2024 r

Chiński Nowy Rok 2024 - 10 lutego 2024 r

Festiwal Chińskich Wiosennych Latarni 2024 - 24 lutego 2024 r

Święto Chińskiego Nowego Roku 2024 - od 10 lutego 2024 r do 17 lutego 2024 r

Jak Chiński Nowy Rok 2024 wpłynie na łańcuchy dostaw?

Chiński Nowy Rok to jeden z głównych okresów świątecznych, który będzie miał wpływ na Twój łańcuch dostaw, powodując opóźnienia i wzrost kosztów. W okresie Chińskiego Nowego Roku wiele firm w Chinach, zwłaszcza fabryk i przedsiębiorstw, przerywa pracę na kilka dni do kilku tygodni. To może prowadzić do opóźnień w produkcji i dostawach.

CNY2024_timeline_infographic.svg

Spowolnienie produkcji w Chinach

Chociaż obchody chińskiego Nowego Roku trwają tylko tydzień, fabryki zamykają się zazwyczaj na 2–4 pełne tygodnie, co oznacza, że faktyczna produkcja prawdopodobnie zakończy się w połowie stycznia.

Aby wywiązać się z terminów przed Chińskim Nowym Rokiem, fabryki zwykle proszą pracowników o przyspieszenie produkcji. W rezultacie mogą pojawić się problemy z jakością niektórych partii wyrobów. Firmy zwiększają produkcję, aby sprostać popytowi przed przerwą, co z kolei może wpłynąć na dostępność surowców i dostaw.

Zwiększony popyt przed Chińskim Nowym Rokiem 2024

Ponieważ firmy na całym świecie starają się wywieźć swoje towary z Chin przed Chińskim Nowym Rokiem, główne porty w Chinach będą oczekiwać szczytu wysyłek.

Gwałtowny wzrost popytu doprowadzi do niedoboru kontenerów i statków, co z kolei doprowadzi do wzrostu kosztów frachtu i spadek efektywności transportu.

Opóźnienia w wysyłkach

Ze względu na zatłoczenie portów możliwy jest dłuższy czas realizacji i nieoczekiwane anulowanie.

Ponadto ten rok może być jeszcze trudniejszy ze względu na kryzys na Morzu Czerwonym. Przewoźnicy kontenerowi w dalszym ciągu przekierowują statki, korzystając z wydłużone trasy wokół Przylądka Dobrej Nadziei, co jeszcze bardziej wydłuży czas tranzytu.

Jak przygotować się na Chiński Nowy Rok 2024?

 1. Planowanie zapasów:

  • Zrób analizę swoich zapasów i upewnij się, że masz wystarczająco dużo produktów na magazynie, aby zaspokoić potrzeby klientów w okresie przed i po Chińskim Nowym Roku.
  • Zidentyfikuj krytyczne surowce i komponenty, które mogą być trudne do zdobycia w okresie przerwy związanej z chińskim świętem.
 2. Komunikacja z dostawcami:

  • Skontaktuj się z dostawcami, aby dowiedzieć się, jakie planują mieć przerwy w produkcji w związku z Chińskim Nowym Rokiem.
  • Zapytaj o ich plany dotyczące dostaw przed i po przerwie oraz o wszelkie potencjalne opóźnienia.
 3. Rozważ wcześniejsze zamówienia:

  • Jeśli to możliwe, dokonaj zamówień z wyprzedzeniem, aby uniknąć potencjalnych opóźnień związanych z chińskim świętem.
 4. Dostosuj harmonogram produkcji:

  • Zaktualizuj harmonogram produkcji, aby uwzględniać przerwy w pracy i potencjalne opóźnienia związane z Chińskim Nowym Rokiem.
 5. Monitoruj sytuację:

  • Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi chińskiego rynku, zwłaszcza jeśli są to obszary związane z twoją branżą.

Skontaktuj się z nami

Dla obecnych klientów – jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące przesyłki, skontaktuj się ze swoim opiekunem w ColliCare.

Dla potencjalnych klientów – jeśli potrzebujesz więcej informacji lub pomocy związanej z importem z Chin, skontaktuj się z nami.

Piotr Kaleńczuk

Piotr Kaleńczuk

General Manager Poland
Joanna Chmielińska

Joanna Chmielińska

Sales Representative