Powrót Chinese_New_Year_affects_supply_chain

Wpływ Chińskiego Nowego Roku 2023 na łańcuchy dostaw

W logistyce nigdy nie jest za wcześnie, aby rozpocząć planowanie okresu Chińskiego Nowego Roku. Ten czas co roku wpływa na globalne łańcuchy dostaw.

Chiński Nowy Rok (CNY), znany jako Nowy Rok Księżycowy lub Święto Wiosny, to ważne wydarzenie, które ma wpływ na światowy rynek przewozów towarowych. W Chinach jest to okres świętowania, kiedy fabryki ograniczają produkcję, bądź planują całkowite przestoje.

Uroczystości zwykle trwają do następnej pełni księżyca i mogą wpływać na łańcuchy dostaw przez tygodnie, a nawet miesiące. Wiele korporacji i fabryk jest zamykanych, a pracownicy wyjeżdżają do domów i rodzinnych miejscowości świętować. Oznacza to, że jeden z największych eksporterów na świecie praktycznie zamyka działalność produkcyjną na niemal miesiąc.

Ma to ogólny wpływ na zdolność przewozową z i do Chin. Możliwe i spodziewane są opóźnienia w wysyłkach, wydłużony czas tranzytu, a nawet odwołania transportów.

W tym roku również utrzymująca się pandemia i zmiana polityki COVID mogą dodatkowo skomplikować organizację pracy w okresie Chińskiego Nowego Roku.

 

Kiedy wypada Chiński Nowy Rok 2023?

Data Chińskiego Nowego Roku jest ruchoma i zmienia się co roku. Dlatego ważne jest, aby firmy zaopatrujące się w produkty z Chin były przygotowane na ten okres z odpowiednim wyprzedzeniem.

W 2023 roku Chińczycy witają Rok Królika w niedzielę 22 stycznia, a kulminacją obchodów jest Święto Latarni 5 lutego. Uroczystości trwają do 16 dni, ale tylko pierwsze 7 dni są uważane za dni ustawowo wolne od pracy.

Święta państwowe w Chinach to okres od 21 do 27 stycznia.

 

Jak Chiński Nowy Rok wpływa na produkcję?

Ponieważ święto rozpoczyna się pod koniec stycznia tego roku, dostawcy ograniczają produkcję już od końca grudnia. Do połowy stycznia w fabrykach będzie pracować tylko szkieletowa siła robocza. 21 stycznia produkcja zostanie oficjalnie zakończona. Większość pracowników wróci do pracy w połowie lutego, więc normalne poziomy produkcji zostaną przywrócone zwykle po czterech do sześciu tygodniach.

Niektórzy pracownicy nie wrócą do dotychczasowych zakładów pracy po okresie świątecznym, więc te fabryki muszą rozpocząć dodatkową rekrutację. Nowi robotnicy z kolei potrzebują odpowiedniego przeszkolenia. Ten aspekt również wpływa na wydłużenie produkcji i dostaw.

Zrozumienie wyjątkowych okoliczności – Po zniesieniu ograniczeń Covid-19 na początku stycznia, rosnąca liczba przypadków Covid-19 może powodować dodatkowe zakłócenia, takie jak niedobory siły roboczej. Jednak nadal nie jest pewne, jaki będzie całkowity wpływ na łańcuchy dostaw i eksport.

 

Kilka wskazówek dotyczących importu z Chin w okresie Chińskiego Nowego Roku:

  • Zaplanuj odpowiednie zapasy przed Chińskim Nowym Rokiem na wypadek wystąpienia dodatkowych opóźnień

  • Pozostań w kontakcie ze swoim dostawcą i śledź poziomy jego produkcji i mocy produkcyjnych

  • Postaraj się dokonać wszelkich zamówień z odpowiednim wyprzedzeniem i zaplanuj wysyłki z terminali w Chinach najpóźniej na kilka dni przed świętami

  • Zadeklaruj przesyłkę tak szybko, jak to możliwe - urzędy celne w całych Chinach będą zamknięte podczas świąt państwowych

  • Ściśle współpracuj z dostawcami usług logistycznych, aby opracowywać dokładne prognozy

 

Jeśli masz jakieś pytania związane z importem z Chin, skontaktuj się z nami. 

Piotr Kaleńczuk

Piotr Kaleńczuk

General Manager Poland
Eddie Wang

Eddie Wang

Managing Director China