Powrót 20240702_114703

Testy elektrycznej Scanii w Polsce

Wspólnie z naszym partnerem logistycznym, zakończyliśmy pierwsze testy elektrycznej ciężarówki Scania 40R w Polsce. Testy dla naszego klienta odbyły się na trasie o łącznej długości około 800 kilometrów, w obie strony, pomiędzy centrum kraju a portem w Gdyni.

Elektryczna flota w ColliCare

Posiadamy już doświadczenie w użytkowaniu dostawczych i ciężarowych pojazdów elektrycznych, ale głównie w Norwegii i Szwecji.  Tym razem nadarzyła się okazja, aby wziąć udział w testach nowego rozwiązania na polskich drogach. Zebraliśmy bardzo cenne doświadczenie.

Przebieg testów i wyniki

W trakcie testów elektryczna Scania została poddana próbom w różnych warunkach drogowych i atmosferycznych. Testy obejmowały przewóz zarówno pustego, jak i w pełni załadowanego 45-stopowego kontenera morskiego. Przez cały czas obserwowaliśmy zachowanie całego zestawu i monitorowaliśmy zużycie energii.

„Pierwsze wyniki są bardzo obiecujące, średnie zużycie energii na testowanych trasach oscylowało w okolicach 1kWh/km. Kluczowym czynnikiem wpływającym na wysokość konsumpcji energii będzie odpowiednia edukacja i szkolenie kierowców. Samochodem elektrycznym jeździ się inaczej niż klasycznym autem z silnikiem spalinowym.”

Ładunek ostatecznie trafił drogą morską do naszego klienta w Norwegii. Połączenie niskoemisyjnego transportu morskiego z dowozem ładunku do portu autem elektrycznym pozwoliło obniżyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery podczas całej operacji do absolutnego minimum.

Testy wykazały, że przy odpowiednim planowaniu trasy i punktów ładowania, elektryczny transport drogowy na długich dystansach w Polsce jest już możliwy. Cała operacja odbyła się bez zakłóceń i została zakończona sukcesem.

ColliCare testy elektrycznej ciężarówki
 
ColliCare testy elektrycznej ciężarówki, port Gdynia
 
elektryczna Scania ColliCare
 
elektryczna Scania testy z ColliCare logistics
 

 

Poszukujesz innowacyjnych rozwiązań transportowych? Skontaktuj się z nami.

Piotr Kaleńczuk

Piotr Kaleńczuk

General Manager Poland
Joanna Chmielińska

Joanna Chmielińska

Sales Representative